5 nejlepších DTP nástrojů pro rok 2022

V minulosti sloužily DTP nástroje pouze pro potřeby profesionálních grafických designerů, ale v dnešní době jsou dostupné takřka komukoliv. Firmy, školy i jednotlivci je používají k tvorbě tiskovin, obchodních dokumentů nebo návrhu webových stránek. Podívejte se na nejlepší placený i bezplatný DTP software pro letošní rok.

Co je desktop publishing?

DTP neboli desktop publishing zahrnuje tvorbu grafických dokumentů pro tisk nebo online prezentaci. Tento termín se rozšířil v 80. letech minulého století, kdy vznikly první DTP programy, a stolní počítač se tak stal nástrojem pro grafické zpracování stránek.

Dnes si pomocí DTP softwaru připravíte jakýkoliv dokument určený k tisku i prezentaci online. V systému si klidně připravíte grafiku:

 • novin,
 • plakátů,
 • vizitek,
 • faktur,
 • newsletterů,
 • příspěvků na sociální sítě
 • a rozvrhnete texty a grafiku webových stránek.

A zvládnete to, aniž byste byli DTP grafikem. Spousta programů má totiž uživatelsky přívětivé rozhraní a práce s nimi je intuitivní.

 

Co DTP software umožňuje

Jednotlivé programy se liší svými funkcemi v závislosti na stupni vývoje i na tom, zda jsou placené, nebo volně ke stažení. Základ je ale u všech společný. Software vám umožní:

 • zpracování textu k tvorbě článků, zpráv a pozvánek,
 • práci s obrázky, kliparty a dalšími grafickými prvky,
 • správu barev
 • a sazbu, tedy rozvržení a uspořádání textu a grafiky.

Specifickou výhodou sazby je možnost přesného zarovnání obrázků a textu do sloupců, což je důležité především pro noviny, magazíny nebo prospekty a letáky. Díky této funkci budou všechny vaše dokumenty opticky konzistentní.

 

Nejlepší DTP nástroje pro rok 2022

Současná nabídka softwaru pro grafické zpracování dokumentů uspokojí profesionály i začátečníky svými funkcemi i cenovou dostupností. Tady je výběr těch nej pro letošní rok.

Microsoft Publisher

Publisher je dnes už běžnou součástí balíčku MS Office. Ale pokud ho nemáte, můžete si ho dokoupit samostatně. Tento cenově dostupný program ocení především začátečníci. Jeho uživatelské prostředí se velmi podobá ostatním aplikacím MS Office a obsahuje spoustu šablon, se kterými snadno vytvoříte letáky, firemní bulletiny nebo pozvánky na akce.

Výhody a nevýhody softwaru Microsoft Publisher

+ cenová dostupnost

+ jednoduché ovládání

- méně funkcionalit

 

Adobe InDesign

Tento DTP software je nejrozšířenější mezi profesionály, protože obsahuje spoustu vychytávek pro tisk i online výstupy. Když s Adobe InDesign začnete pracovat, obrňte se trpělivostí. Učení se s programem je náročnější vzhledem k množství funkcí, ale odměnou vám budou precizní grafické výsledky.

Výhody a nevýhody softwaru Adobe InDesign

+ velký výběr funkcí

+ vhodný pro tisk i digitál

- vyšší cena

- horší reakce podpory na řešení problému

 

Scribus

Scribus je nejlepší bezplatný software, ke kterému nepotřebujete žádnou licenci, stačí si ho stáhnout do počítače. Obsahuje profesionální funkce jako InDesign, podporuje tvorbu interaktivních formulářů, ale nemá takový výběr fontů a barev. Vzhledem k množství funkcí vám učení s programem zabere více času, ale zato výrazně ušetříte.

Výhody a nevýhody softwaru Scribus

+ zdarma

+ dostupný pro všechny operační systémy

+ profesionální funkce

- zastaralé rozhraní

- trpělivost s učením

 

QuarkXPress

Tento DTP program je silným protivníkem Adobe InDesign. Konkuruje mu svými funkcemi, a dokonce je se soubory InDesign kompatibilní. Na první pohled vás může odradit cena, ale na rozdíl od InDesign se jedná o jednorázovou částku, pokud se rozhodnete pro neomezenou licenci.

Výhody a nevýhody softwaru QuarkXPress

+ profesionální funkce

+ podporuje soubory InDesign

- cena

 

Xara Page & Layout Designer

Tento nástroj je nejlepší placený software pro všechny začátečníky nebo ty, kteří se chtějí v práci s DTP programy zlepšovat. Xara Page & Layout Designer nemá tolik propracovaných funkcí, ale snadno se ovládá a má uživatelsky atraktivní prostředí. Než se rozhodnete pro jeho koupi, můžete si vyzkoušet bezplatnou týdenní verzi.

Výhody a nevýhody softwaru Xara Page & Layout Designer

+ jednoduché ovládání

+ cenově dostupný

- nemá tolik funkcí

 

Jaké DTP nástroje používáme v Aspeně?

DTP software má své uplatnění i v překladatelských agenturách. U překladu totiž nejde jen o převedení daného textu do cizího jazyka, ale o kompletní grafické zpracování překladu. Finální dokument musí být vizuálně optimalizovaný podle originálu.

V praxi to vypadá například tak, že text z obrázku exportujeme, přeložíme a vložíme zpět do obrázku, aniž byste poznali, že došlo k nějakým grafickým úpravám. Naši grafici pracují v profesionálních DTP programech Adobe InDesign, Adobe FrameMaker / PageMaker, QuarkXPress nebo InterLeaf a ve spolupráci s překladateli graficky vyladí každý detail. Proto svůj finální překlad již nemusíte nijak upravovat nebo si najímat externího grafika.

Potřebujete přeložit marketingové materiály, abyste úspěšně expandovali na zahraniční trh? Neváhejte nás oslovit. Náš zkušený tým se postará o vaši zakázku od A až do Z.

MÁME TISÍCE SPOKOJENÝCH ZÁKAZNÍKŮ,
STAŇTE SE JEDNÍM Z NICH

Naši zákazníci